„Debiuty" od wielu lat tworzą we Wrocławiu dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych, naturalności przekazu i ekspresji wykonania oraz wyrabiania dobrego smaku w doborze repertuaru. Projekt pomaga promować młodych, mało znanych wokalistów, z myślą o przyszłym profesjonalnym śpiewaniu.

Ogólnopolski Przegląd Młodych Wokalistów „Debiuty” to impreza kulturalna, organizowana cyklicznie co roku, począwszy od 2001. W roku 2017 odbędzie się 15. edycja wrocławskich „Debiutów”. Przegląd składa się z dwudniowych warsztatów wokalno-interpretacyjnych oraz koncertu galowego (poprzedzonego próbami) w trzecim dniu wydarzenia. W warsztatach bierze udział ok. dwanaścioro młodych, zdolnych wokalistów z różnych stron Polski i z Wrocławia. Uczestnicy to przeważnie laureaci przeglądów i festiwali z kręgu tzw. piosenki artystycznej. Mają po kilkanaście lub dwadzieścia kilka lat, uczą się – w liceach i na studiach. We Wrocławiu spotykają się, żeby wspólnie doskonalić warsztat, wymieniać doświadczenia, uczyć się od mistrzów. Na koncercie galowym wokaliści wystąpią przed publicznością.

Projekt przez lata zmieniał się, rozwijał i rozkwitał.

Koncert galowy przeniósł się z małej sali Młodzieżowego Domu Kultury do profesjonalnej sali centrum kultury. Od roku 2006 koncerty finałowe organizowano kolejno w sali koncertowej Polskiego Radia Wrocław, w Centrum Kultury Impart, a od kilku lat w sali widowiskowej Centrum Kultury Agora.

Podczas czternastu minionych edycji Przeglądu, wśród młodych uczestników znalazło się wielu znakomitych wokalistów, którzy dziś zajmują się śpiewaniem profesjonalnie lub zostali zawodowymi aktorami, np.: Dorota Osińska, Monika Węgiel, Kamila Pieńkos, Adrianna Styrcz, Joanna Kaczmarek, Beata Banasik, Maciek Litkowski, Kuba Blokesz, Piotr Tłustochowicz, Wojan Trocki, Kuba Pawlak, Mateusz Bieryt i inni.

Kolejne odsłony „Debiutów” prowadzili doskonali artyści: Magda Umer, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Groniec, Barbara Dziekan, Mirosław Czyżykiewicz, Magdalena Kumorek, Renata Przemyk, Elżbieta Zapendowska, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Marcin Przybylski, Anna Sroka, Stanisława Celińska oraz Jerzy Satanowski, długoletni kierownik artystyczny projektu, wykładowca warsztatów i reżyser koncertów galowych.

Podczas „Debiutów 2017" zajęcia z młodzieżą poprowadzą, jak zawsze, dwaj profesjonaliści - Jerzy Satanowski i Artur Barciś.

Na zajęciach obecny będzie akompaniator Dominik Mąkosa, do którego w trzecim dniu przeglądu dołączą Grzegorz Piasecki – basista i Wojciech Buliński – perkusista. Warsztaty wokalno-interpretacyjne odbędą się w piątek i sobotę (2 i 3 czerwca) w siedzibie MDK Śródmieście we Wrocławiu. Uczestnicy warsztatów będą przez dwa dni pracować nad piosenkami, a niektóre z nich wykonają w niedzielę na koncercie przed publicznością. W niedzielę Przegląd przeniesie się do CK Agora i rozpocznie próbami do pierwszej części koncertu. Po godz. 14.00 rozpocznie się próba recitalu Artura Barcisia.

Wieczorem ok. godz. 18.00 odbędzie się w Agorze koncert galowy.

W jego pierwszej części zaprezentują się młodzi wokaliści, a po przerwie recital wykona Artur Barciś. Recital nosi tytuł „Artur Barciś Show”. To solowy występ popularnego aktora. Artysta, w sobie właściwy sposób nawiązuje niezwykły kontakt z publicznością opowiadając anegdoty o swojej zabawnej drodze do aktorstwa. Zaprasza za kulisy teatru i planu filmowego opowiadając o tremie, dykcji, różnego rodzaju aktorskich wpadkach, oraz dowcipach jakie aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko to jest opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami. „Artur Barciś Show”, to pełne humoru i wdzięku spotkanie ze znakomitym i bardzo lubianym aktorem. Podczas recitalu aktorowi będzie towarzyszył na scenie zespół muzyczny w składzie – pianista, basista, akordeonista, perkusista. Reżyserem gali będzie Jerzy Satanowski. Koncert poprowadzą dwaj młodzi śpiewający aktorzy. Wstęp na koncert jest tradycyjnie bezpłatny i możliwy po okazaniu darmowych wejściówek, które dostępne będą na ok. trzy tygodnie wcześniej w siedzibach organizatorów.

Inicjatorem Przeglądu jest Grupa Piosenki Literackiej ImPresja, działająca od 1996 roku w MDK Śródmieście pod kierunkiem Haliny Bednarek i Krzysztofa Słupianka. Od kilku lat organizacją Przeglądu zajmuje się Stowarzyszenie MDK art, które zostało założone w tutejszym MDK, w celu wspierania przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych. Wrocławskie „Debiuty” odróżnia od innych podobnych festiwali fakt, że nie jest to konkurs wokalny, a jego rolą jest promowanie utalentowanej muzycznie młodzieży, która dzięki współpracy z mistrzami oraz wyjątkowym talentom, potrafi zmienić piosenki w perełki sceniczne. Przegląd od początku stoi w opozycji do masowego produktu show biznesu, a jego twórcy starają się podkreślać wartość wykonywanego tekstu piosenki oraz wrażliwość młodych wykonawców.

W celu zoptymalizowania rezultatów projektu przy względnie stałych nakładach, Przegląd „Debiuty 2017″ organizowany będzie we współpracy trzech wrocławskich podmiotów działających w sferze edukacji i kultury – Stowarzyszenia Kulturalnego MDK art, Młodzieżowego Domu Kultury Śródmieście i Centrum Kultury Agora.

Sposobem na doskonalenie umiejętności i szlifowanie warsztatu młodych wokalistów jest praca z nauczycielami - mistrzami.

Mistrz ma być przewodnikiem, który daje nadzieję, prowadzącą do odkrywania. Takie przesłanie towarzyszy właśnie wrocławskim „Debiutom”. Kontakt ze znanymi oraz uznanymi autorytetami jest wyjątkową okazją do czerpania wiedzy z nauki przekazywanej młodym przez profesjonalistów. Stowarzyszenie Kulturalne MDK art otaczając opieką projekt „Debiuty” stara się wspierać młodzież w ich artystycznych poszukiwaniach i fascynacjach.

„Debiuty” od wielu lat tworzą we Wrocławiu dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych, naturalności przekazu i ekspresji wykonania oraz wyrabiania dobrego smaku w doborze repertuaru. Projekt pomaga promować młodych, mało znanych wokalistów, z myślą o przyszłym profesjonalnym śpiewaniu. Zachęca do czynnego uczestnictwa w kulturze, w zajęciach pozaszkolnych, kształtując tym samym kulturę spędzania czasu wolnego. Impreza na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny Wrocławia i jest ważnym wydarzeniem dla miasta i jego mieszkańców.